Anul acesta la Cupa
Mondială, pe lângă golurile lui Messi și Ronaldo, pe lângă talentul lui Mbappe
ori Salah, pe lângă jonglerii Japoniei și mannshaftul german, decizii
controversate ale VAR, sărbători nebunești și lacrimi, există ceva la care nu ne puteam aștepta să vedem: fotbaliști care
își exprimă cu mândrie credința creștină!
Întâmplător sau nu, zilele trecute am văzut un reels, un filmuleț scurt, cu echipa Curaçao. (Insula aceea mică, din Caraibe, cu o populație mai puțină decât Aradul, care are cea mai mică națiune ce a participat vreodată la un campionat mondial!) Un reels care m-a uimit. Întotdeauna înainte de meci fotbaliștii
La „Mondial” nu numai echipa Curaçao mulțumește Domnului pe stadion după meci (chiar și când au pierdut!).
Ci și echipa Ghanei. Iar aceștia au adus la rugăciune și jucătorii Angliei! Da,
rugăciunea e un virus care se ia. Întrebarea este: cine-l aduce cu el?
În lumea celor pământești
Curaçao, Ghana sau Ecuador sunt niște „pitici” (caraibienii au PIB de vreo 7 miliarde
dolari, africanii de 112, sud-americanii de 130). Dar în lumea celor spirituale
sunt granzi. Uriași. Da, granzii cei mici! Iar noi europenii, granzii de
odinioară, am ajuns liliputani! "Sic transit
gloria mundi".
Dumnezeu nu rămâne
niciodată fără martori. În timp ce europenii Îi închid ușile bisericilor (și le
transformă-n bodegi cu steaguri de curcubeu deasupra), Hristos își mută
bagajele în insulițe cvasinecunoscute, în jungle ecuatoriale sau pe platouri
andine! Iar unde e primit El lumea se schimbă. Crește în bunătate. Bunătatea e
mai prețioasă decât banii. Crește în dragoste. Bogățiile trec, dragostea
rămâne. Crește în influență. Mai bine să fii, decât să ai! Crește economic.
Hristos e binecuvântare! Eternă! Dar unde Dumnezeu nu e, nimic nu e...
Am văzut în
jucătorii Curaçao ceva deosebit: curajul de a-și etala identitatea! Cu Hristos alături
nu trebuie să îți ceri scuze!
Dacă ești creștin
arată lumii! Nu pe tine! Pe Dumnezeu...
PS: Vino cu noi pe stadionul Petrolul din Ploiești. Pe 5 iulie la 6 seara. nu e meci de fotbal. E rugăciune și cântare pentru Hristos!
Nicolae.Geantă

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu